Smanjena potražnja za stambenim kreditima

Bez autora
Feb 21 2024

Zbog visokih kamatnih stopa i inflacije, zaduživanje privrede kod banaka prošle godine gotovo je zaustavljeno, a drastično je smanjen i broj stambenih kredita. Građani su ipak više uzimali gotovinske pozajmice, koje su porasle za trideset dve milijarde dinara, što je nominalno pet odsto.

Inflacija je u martu prošle godine premašila 16 odsto, da bi u decembru pala na 7,6 odsto. Centralne banke protiv inflacije borile su se povećavanjem referentntnih kamatnih stopa. Visoka cena novca dovela je do pada potrošnje, ali i pada privrednih aktivnosti. Narodna banka Srbije privremeno je ograničila kamatne stope na stambene kredite, nije, međutim, izvesno da li će doći do produženja tog moratorijuma. U Srbiji su trenutno dominantni gotovinski krediti kojima građani rešavaju probleme kratkoročne likvidnosti, ukazuje za RTS profesor Univerziteta Singidunum Nikola Stakić.

Povećanje kamata učinilo je kredite skupljim. Milan Zečević iz Erste banke ističe da je cena zaduživanja isključivo posledica podizanja kamatnih stopa.

Kada je reč o bankama u Evropskoj uniji, zbog skupog zaduživanja one predlažu sve kreativnije društveno odgovorno poslovanje kako bi predupredile novu hipotekarnu krizu, napominje Zečević.

Konsultant iz Londona Đorđe Perendija kaže da je referentna kamata stopa u Velikoj Britaniji 5,25 osto, a kamate na keš kredite iznose od šest do osam odsto godišnje.

Inače, čelnici vodećih globalnih finasijskih institucija najavili su snižavanje kamatnih stopa za drugu polovinu 2024. Bankari nagoveštavaju smanjenje tromesečnog euribora u trećem tromesečju, i to na nivo od 2,6 do 2,9 odsto. Ekonomisti očekuju da će to donekle olakšati situaciju dužnicima u evrozoni, ali i građanima Srbije koji imaju dugoročne kredite u evrima.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik